Zajímavosti, památky a turistika ve Vizovicích

Poloha, kultura a tradice města VizoviceGPS mapa www.vizovice.eu
Město Vizovice, které lze považovat za určitou bránu Valašska, leží patnáct kilometrů východně od Zlína v kotlině vizovických vrchů na soutoku potoků Lutoninky a Bratřejůvky. Leží zde také rodiště krále valašska Bolka Polívky. Významnými památkami jsou vizovický zámek, sloup se sochou panny Marie a secesní vila z počátku 20. století. Na počest místního rodáka Aloise Háby, který je zakladatelem čtvrttónové hudby, se konají na zámku koncerty Vizovického hudebního léta. Hlavní událostí začátku července je mezinárodní rockový festival Masters of Rock. Na konci prázdnin probíhá Trnkobraní, slavnost a pěstitelská soutěž spojená s ochutnáváním slivovice a pojídáním švestkových knedlíků. Vizovice jsou také známé výrobou figurálního obřadního pečiva - figurky upečené z těsta z mouky a vody, určené pro vánoční a velikonoční svátky.

Zámek VizoviceGPS mapa www.zamek-vizovice.cz
Vizovický zámek nechal vystavět v polovině 18. století Heřman Hannibal z Blümengenu. Výstavbou zámku v moderním francouzském stylu pověřil architekta Františka Antonína Grimma. Původně nebyla dokončena jen výstavba zámku a zámecké zahrady, ale také provedení vnitřního vybavení a výzdoby, která byla neobyčejně cenná a to zvláště později, kdy byla doplněna také o velmi hodnotnou sbírku obrazů. Současně se zámkem byla založena i zámecká zahrada ve francouzském stylu s rybníkem a plastikami sochaře Ondřeje Schweigla. Zámek je od roku 1948 přístupný veřejnosti.

Likérka Rudolf JelínekGPS mapa www.rjelinek.cz
Zahájení tradice výroby destilátů na Valašsku a existenci první pálírny potvrzují první písemné dokumenty z roku 1585. Prvními surovinami pro pálení byly pivní odpadky a obilí. Až kolem poloviny 18. století se začala pálit tak slavná slivovice. Kvalitě a chuti produkovaných produktů výrazně napomáhají klimatické podmínky na Vizovicku, kde se mimořádně daří ovocným stromům a hlavně švetkám.

Turistika a cyklistika po Vizovických vršíchGPS mapa www.vizovice.eu
Ve Vizovických vrších se nachází řada turistických a cyklistických stezek. Na historické i současné zajímavosti Valašska upozorňuje 14km dlouhá naučná stezka Vizovické prameny. Stezka je vhodná pro pěší i cyklisty a představuje na sedmi zastaveních historické a přírodovědné zajímavosti Vizovic.

Rozhledna na DoubravěGPS mapa www.vizovice.eu
V létě roku 2004 byl otevřen na vrcholu Doubravy u Vizovic 55m vysoký stožár mobilního operátora s rohlednou. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 33m a je z ní nádherný výhled na část Vizovických a Hostýnských vrchů a Luhačovickou vrchovinu. Dohlédnout můžete až na Velkou Javorinu, Svatý Hostýn a Radhošť nebo vidět města Vizovice a Zlín.

Janův hradGPS mapa www.januvhradvizovice.cz
Prokopovský dvůr na Janově hoře nechal vystavět hrabě Prokop Gervas Gollen v letech 1710-1713. Byl vystavěn v délce cca 80 metrů s několika pokoji pro panstvo a se stájemi pro hovězí dobytek. Ve skále byla vytesána studna. Janův hrad je nyní ve velmi poškozeném stavu, kdy zůstalo zachováno pouze několik rozpadlých stěn z původního stavení. V současnosti probíhá rekonstrukce této pamětihodnosti. Janův hrad může sloužit jako jedno za zastaveních při procházce přírodou a stezkami vedoucími na Janově hoře.

ZOO Zlín a zámek Zlín-LešnáGPS mapa www.zoozlin.eu
ZOO Zlín a zámek Zlín-Lešná je jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst celé Moravy. Zlínská zoologická zahrada byla otevřena roku 1948 a rozprostírá se na rozloze 52 ha. Dnes jsou pro ni typické přírodně pojaté expozice se společným chovem savců a ptáků, přitažlivé průchozí voliéry a výběhy, které umožní bezprostřední kontakt se zvířaty i areál plný zeleně a originálních etnografických předmětů.

Město a Lázně LuhačoviceGPS mapa www.luhacovice.cz
Luhačovice, vzdálené 20 km od Vizovic, jsou největší lázně na moravě s dlouhou tradicí léčby dýchacích cest, pohybového aparátu, trávícího ústrojí a diabetu. Luhačovické prameny jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Každou hodinu zde vyvěrá na povrch 15 tisíc litrů minerální vody. Luhačovické lázně jsou proslulé přírodními léčivými prameny, příznivými klimatickými podmínkami a příjemným prostředím, ve kterém se snoubí krásná příroda a typická architektura.

Denní menu platné 1.4.


objednávky, rezervace
Tel: 577 452 044
otevírací doba
Po-Čt: 11 - 22 hod
Pá: 11 - 00 hod
So: 11 - 00 hod
Ne: 11 - 21 hod
wifi internet
free wifi spot
čisté prostředí
nekuřácká restaurace
Restaurace U Tonka :zavřít